PIEŚŃ USZŁA CAŁO

             Po 11 latach od premiery 8 listopada usłyszeliśmy kolejny raz koncert „Pieśń uszła cało”.
            Opowieści słowno - muzyczne przypominające historię walki o niepodległa Polskę prowadził Zbigniew Ciszek Najważniejsze pieśni to nasz hymn „Mazurek Dąbrowskiego” i poruszający serca kolejny hymn „Boże coś Polskę”. Wiele pieśni i piosenek w czasach powstań pisanych było do wesołych nutek krakowiaków, mazurków czy też polonezów. Pokrzepiały serca tak jak pieśń „Jeszcze jeden mazur dzisiaj”.
            W wykonaniu zespołu Sami Swoi i Z. Ciszka usłyszeliśmy wzywające do walki o ojczyznę pieśni: „Oto dziś dzień krwi i chwały”, „Marsz marsz Polonia” i „Pierwsza Brygada” oraz marszowe „Przybyli ułani”, „Pierwsza kadrowa”. Karty historii ukazały kolejne pieśni patriotyczne w wykonaniu młodych wokalistów Maksymiliana Szachta „Piechota” i „Serce w plecaku”, Natalii Ziembowskiej - „Rozkwitały pąki białych róż”. Piękne teksty o wojennych losach zaśpiewali Ryszarda Grymuza - „Wojenko, wojenko”, Zbigniew Ciszek- „O mój rozmarynie” oraz „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”. Piosenki w wykonaniu zespołu Sami Swoi „Rozszumiały się wierzby płaczące”   i „Pałacyk Michla” przypomniały losy partyzantów i powstańców.
            Współcześnie powstają nowe utwory patriotyczne przypominające karty historii naszego kraju. Z tym repertuarem zmierzyli się młodzi mieszkowiccy wokaliści. Na koncercie w wykonaniu Michaliny Lewandowskiej wysłuchaliśmy utwory: „ Już nie wróci chłopiec twój” i „Nie ma kraju”. Przejmująco zaśpiewała piosenkę pt. „Walczyk” Natalia Ziembowska. Wesołą interpretację piosenki filmowej „Róża i bez”, wykonała Kalina Pożarycka, która zaśpiewała również pieśń „Niezwyciężeni”. „Historię Polski” wyśpiewała najmłodsza Alicja Luszczek, a Kacper Mielnik „Biały krzyż” z repertuaru zespołu Czerwone Gitary. Gościnnie, Wiktoria Taracińska z Dębna, mistrzowsko wykonała utwory ;”Miasto 44” i „Panie Generale”. Zwieńczeniem koncertu były pieśni „Za nasz spokojny dom” i „Obudź się Polsko” mające ponadczasowe przesłania.
           „Pieśń uszła cało” bo była i jest orężem do walki o wolną i prawą Polskę, rusza sumienia i serca.
           Ponad godzinny koncert był piękną lekcją historii za co gorąco dziękujemy wszystkim wykonawcom i instruktorom Z. Ciszkowi i Sylwii Skórskiej.

 

FOTORELACJA-wydarzenia

 
-->