Wydarzenia


Koncert patriotyczny

17 września na długo pozostanie w pamięci mieszkowiczan. Wszystko za sprawą wspaniałych koncertów zorganizowanych na Placu Wolności w Mieszkowicach. W pięknej oprawie biało czerwonych świateł na scenie zaprezentował się chór Res Musica z Gryfina prowadzony przez prof. dr hab. Iwonę Wiśniewską-Salamon, który zaśpiewał nam kilkanaście pieśni patriotycznych. Znane i popularne nuty szybko podchwyciła licznie zebrana publiczność. Koncert zakończył wspólny śpiew.

Kolejnym punktem programu był koncert damy polskiej muzyki rozrywkowej - Krystyny Giżowskiej. Jej evergreeny gładko płynęły po mieszkowickim rynku i trafiały w najczulsze zmysły słuchaczy, którzy słuchając ich wspominali momenty, w których słyszeli te piosenki po raz pierwszy. Po koncercie na Panią Krystynę czekali fani, aby zdobyć autograf i zrobić sobie wspólne zdjęcie.

Organizatorami koncertu byli Nadleśnictwo Mieszkowice, Gmina Mieszkowice i MGOK Mieszkowice.

 
Podziekowania za koncert "Tym, którzy zginęli dla Polski"

380880809 769962081598279 822361570096338996 n

 

1 Września przypadała smutna 84 rocznica, nie tylko naszej narodowej, ale światowej tragedii, rocznicy zwycięstwa, nienawiści,

agresji i pogardy nad pokojowym współistnieniem i dialogiem.

Staliśmy w powadze i zadumie przed naszymi wojennymi pomnikami oraz na cmentarzach wojennych. Zachowując pamięć o poległych,

A w szczególności o pochowanych  i upamiętnionych na naszej nekropoli w Starych Łysogórkach.

Koncert „Tym którzy zginęli dla Polski” odbył się po raz piąty.

 

Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawowali:

Wojewoda Zachodniopomorski – Zbigniew Bogucki

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz

Starosta Gryfiński – Wojciech Konarski

Burmistrz Mieszkowic- Andrzej Salwa

Repertuar tegorocznego koncertu obejmował utwory sakralne XX-wiecznych oraz współczesnych polskich

kompozytorów, głównie a cappella, przeplatanych poezją Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Juliana Tuwima

oraz muzyką fortepianową Fryderyka Chopina. Wątkiem przewodnim będzie modlitwa do Matki Bożej,

pojawiająca się zarówno w średniowiecznej polskiej pieśni „Bogurodzica”, w słynnym utworze Henryka

Mikołaja Góreckiego, skomponowanym w 1987 roku z okazji trzeciej pielgrzymki papieża Jana Pawła II

do Polski, zatytułowanym „Totus tuus”, czy we fragmencie „Stabat Mater” Karola Szymanowskiego,

ale także w dwóch wierszach napisanych w czasie II wojny światowej autorstwa Krzysztofa Kamila Baczyńskiego:

„Do Matki Boskiej” oraz „Modlitwa do Bogarodzicy”. Na zakończenie zabrzmi utwór Feliksa Nowowiejskiego

z 1902 roku, tym razem na chór i organy: Psalm 136 „Ojczyzna” do tekstu Jana Kochanowskiego.

 

Wykonawcy:

Chór Opery na Zamku w Szczecinie

sopran solo oraz recytacja – Marzena Wiencis-Mamrot

alt solo – Małgorzata Zgorzelska

Fortepian – Michał Landowski

Organy – Michał Landowski i Maciej Skowronek

Dyrygent – Małgorzata Bornowska

Organizatorami wydarzenia byli:

Stowarzyszenie Wspieramy Kulturę w Mieszkowicach, Gmina Mieszkowice, Muzeum w Mieszkowice, Miejsko Gminny

Ośrodek Kultury w Mieszkowicach, Opera na Zamku w Szczecinie, Sołectwo Stare Łysogórki, Towarzystwo Miłośników

Ziemi Mieszkowickiej. OSP Stare Łysogórki.

Wydarzenie było współfinansowane ze środków Powiatu Gryfińskiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa

Zachodniopomorskiego, Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie.

Szczególne podziękowania dla Olgierda Geblewicza-Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego,

Jacka Jekiela-Dyrektora Opery na Zamku w Szczecinie, Nadleśnictwa Dębno i Mieszkowice, Bankowi Spółdzielczemu w Chojnie,

Markowi Sługockiemu, Aptece NOVA i Bławatek, Kwiaciarnia z Pasją- Ewa Tkacz, Aleksander Kokiel - Auto Części

 
Festiwal miodów i ekologicznej żywności

W dniu 2 września na terenie Nadleśnictwa Mieszkowice odbył się „Festiwal miodów i żywności ekologicznej”.

Największą atrakcją była”Edukacja ekologiczna” współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

W jej ramach odbyły się warsztaty ekologiczne przygotowane przez panie od Mamy Energię. Warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem tak samo jak zbijanie budek lęgowych. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał na pamiątkę torbę ekologiczną.

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się „Pszczeli zakątek” który został otwarty po remoncie na festiwalu. Jest to obiekt, położony przy siedzibie nadleśnictwa, założony został na terenie dawnego ogródka warzywnego, przekształconego rękoma leśników w kwitnący pszczeli ogród. Punkt ma postać zieleńca pełnego rabatek kwiatów oraz drzew i krzewów owocowych, niezbędnych pszczołom do funkcjonowania. Wyposażony został w zachęcającą do wejścia ozdobną bramę, tablice edukacyjne i wygodne ławki. Dodatkowo ogród wzbogacono cieszącymi się wielką popularnością wśród dzieci eksponatami edukacyjnymi: rzeźbą niedźwiedzia dobierającego się do drzewa bartnego, barci oraz pozwalającej zapoznać się z budową ciała owada rzeźbą pszczoły. Prezentowane są różne typy uli, począwszy od replik najdawniejszych, wykonywanych w pniach drzew, przez tradycyjne ule wielkopolskie i warszawskie, aż do najnowszych, styropianowych konstrukcji. Ze względów bezpieczeństwa ule nie są zamieszkane przez pszczele rodziny.

Na terenie zakątka pracownicy nadleśnictwa Mieszkowice przygotowali także grę edukacyjną.

Na festiwalu nie zabrakło stoisk z miodami - miody od Mariusza Macewicza oraz od Bronisława Stadilowa, wędliny od Mazurkiewicza, pierogi niedźwiedzie przygotowały panie z zarządu Osiedla Mieszkowice. Muzeum Pamiątek1 Armii Wojska Polskiego oraz Dziejów Ziemi Mieszkowickiej oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieszkowickiej przygotowały wystawy etnograficzne. Nowością na festiwalu był bookcrosing przygotowany przez MGBP w Mieszkowicach oraz bibliotekę SP im Mieszka I w Mieszkowicach a także treningi pierwszej pomocy przeprowadzone przez Ochotniczą Straż Pożarną w Mieszkowicach.

Pyszną degustację darów z lasu przygotowały koła gospodyń „Zielinianki” z Zielina oraz KGW Mętno.

Miodowa scena gościła lokalnych artystów: Karinę Sobczyńską, Michalinę Lewandowską, Martynę Połukord - Misian, Katarzynę Pożarycką, Dawida Mazurkiewicza, Małgosię Pieńkowską, Miłosza Rączkowskiego, zespóły Sami Swoi oraz Szczęśliwy Traf.

Główną gwiazdą miodowej sceny była skrzypaczka i wokalistka Alicja Olschowsky.

Imprezą towarzyszącą był Miodowy Marsz Nordic Walking, który cieszył się sporym zainteresowaniem.

Podczas "Festiwalu miodów i żywności ekologicznej" Koło Gospodyń "Zielinianki"w Zielinie realizowały projekt "Natura od kuchni". Celem ogólnopolskiego konkursu „Natura od kuchni” organizowanego przez Lasy Państwowe jest promowanie i upowszechnianie wiedzy na temat zdrowej żywności pochodzącej z polskich lasów. Koła gospodyń wiejskich to skarbnica wiedzy kulinarnej jak i kultury regionalnej. Właśnie dlatego do Nich skierowany jest ten konkurs. Polska to kraj, w którym nie brakuje leśnych produktów, a znajomość możliwości ich wykorzystywania jest nadal niewielka.

Panie z KGW "Zielinianki" w Zielinie przygotowały na degustacje:

- gołąbki z dziczyzną i kaszą gryczaną z sosem grzybowym

- pierogi z kapustą i grzybami

- pierogi z mięsem z dzika

- zupę grzybową

- chleb z żurawiną

- bigos myśliwski

- gulasz z jelenia

- wędliny z dziczyzny

Było bardzo smacznie.

Składamy serdeczne podziękowania dla Pana Marka Subocza- Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Pana Jana Grzysia Nadleśniczego Nadleśnictwa Mieszkowice oraz pracowników Nadleśnictwa, Burmistrzowi Mieszkowic- Andrzejowi Salwie, Magdalenie Kowalskiej, Marcie i Jackowi Atroszko, Łukaszowi Nosalowi, OSP Mieszkowice, WOPR Gryfino, wystawcom i tym wszystkim, którzy byli zaangażowani w organizacje festiwalu.

Dziękujemy!

 
Dożynki Gminno Dekanalne 2023

 

Tegoroczne Święto Plonów odbyło się w Goszkowie. Obchody rozpoczęły się Mszą świętą w intencji rolników. Następnie starostowie dożynek Jolanta Pawlisiak i Jan Czapliński przekazali symboliczny chleb włodarzom naszej gminy by podzielili go wśród zebranych mieszkańców. Oprawę muzyczną przekazania chleba uświetnił zespół Dobrawa. Po okolicznych przemówieniach i wręczeniu tytułu Zasłużony dla Gminy Mieszkowice odbyły się uroczystości przekazania sztandaru jednostce OSP Goszków, wręczenie odznaczeń dla druhów strażaków oraz uroczystości rocznicowe: 70- lecie OSP Stare Łysogórki, 75-lecie OSP Kłosów, Troszyn, Zielin. W godzinach popołudniowych scenę zajęły wokaliści i zespoły działające i współpracujące z naszym ośrodkiem kultury: Bajka, Czciborzanie, Dobrawa, Sami Swoi. W międzyczasie nagrodzono wszystkie sołectwa, które wykonały przepiękne "Korony Żniwne". Decyzją komisji konkursowej wszystkie wieńce otrzymały I miejsce. Gwiazdą wieczoru był zespół Wolter, który swoją muzyką wszystkich porwał do wspólnej zabawy. Dożynki zakończyliśmy zabawą pod chmurką z zespołem Szczęśliwy Traf.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się by ten dzień był niezapomniany dla mieszkańców sołectwa Goszków.

 

 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
-->